تعیین رنگ گاردنر مواد مختلف با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر vis-NIR

رنگ گاردنر چیست؟

یک سیستم رنگی است که برای تعیین مقدار زردی یک نمونه، طراحی شده است و اغلب در فرآیندهای تولید برای ارزیابی کیفیت یا جذابیت زیبایی موادی مانند رزین ، اسیدهای چرب ، اسیدهای چرب پلیمریزه شده ، روغن های خشک کننده ، لاک ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

ASTM ، یک سازمان استاندارد بین المللی روش های مختلفی را برای آزمایش رنگ گاردنر نمونه ها تعریف کرده است. در اصل روشی که شامل مقایسه بصری رنگ نمونه با یکی از 18 استاندارد است ، اکنون به روش بسیار دقیق تری توسعه یافته است و نتیجه دقیق را با استفاده از اسپکتروفتومتری ارائه می دهد.

چگونه می توان رنگ گاردنر را اندازه گرفت؟

با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر vis-NIR می توان مقداری برای رنگ گاردنر بدست آورد. نمونه مایع در یک کووت 1 سانتی متری ریخته می شود، اندازه گیری به سرعت و با استفاده از منبع نور C و ناظر 2 درجه انجام می شود. سپس درصد انتقال به طور خودکار اندازه گیری می شود و این نتیجه به مقدار عددی بین 1 تا 18 تبدیل می شود که مربوط به مقدار در مقیاس رنگ گاردنر است.

استفاده از دستگاه بازرسی رنگ چند منظوره PT-100 شرکت پویش تدبیرکرانه این امکان را با استفاده از روش از پیش تعریف شده در نرم افزار آن امکان پذیر می سازد که امکان کار ساده و نمایش خودکار شماره رنگ گاردنر را فراهم می کند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *